poniedziałek, 20 lipca 2015

"Bajki terapeutyczne" Szaga Hanna. Recenzja.Bajki terapeutyczne. Szaga Hanna


Wydanie I, Kraków 2014, Format B5, Objętość 66 stron, Oprawa miękka, klejona, folia matowa
ISBN: 978-83-7850-640-9

O tym, że bajki mają morał, wie każde dziecko. Ale o tym, jak morał wcielić w życie – już niekoniecznie. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa przedziwne, magiczne baśnie, z namaszczeniem czytane przez mamę lub babcię. Baśnie, w których mówiące zwierzęta, złośliwe wiedźmy i dobre wróżki czarowały małych odbiorców, zasłuchanych z otwartą buzią. Jak jednak niezwykłe przygody Tomcia Palucha przełożyć na codzienne zmartwienia całkiem zwykłego przedszkolaka? Być może dlatego Hanna Szaga napisała Bajki terapeutyczne, czyli zbiór siedmiu krótkich opowiastek, tytułowych bajeczek, gdzie dzielnymi bohaterami są czasem bardzo nieśmiałe i zagubione przedszkolaki, a w roli złego czarnoksiężnika występują zjawiska doskonale znane małym Czytelnikom: mrok w ciemnym pokoju, autobus, który uciekł, potworna nieśmiałość, która ściska gardło. Z jaką ulgą nasz mały Czytelnik się dowie, że mrok pokoju skrywa ukochane Zabawki, autobus, który uciekł, nie był ostatnim, a nieśmiałych dzieci jest znacznie więcej, niż nam się zdawało… Bajki terapeutyczne – dla małych i dużych.

Przeczytaj fragment tutaj.Hanna Szaga to polonista, socjoterapeutka i bibliotekarka. Od lat prowadzi zajęcia z bajkoterapii dla najmłodszych oraz prowadzi grupy socjoterapeutyczne.


,,Bajki Terapeutyczne" to zbiór siedmiu opowiadań. Nie nazwałabym ich nadzwyczaj pięknymi, nie są również napisane zachwycającym językiem. Nie można im jednak zarzucić prostoty i użyteczności. Użyteczności zwłaszcza. Bajki poruszają tematy uniwersalne, problemy, które spotykają większość dzieci w różnym wieku. Nieśmiałość, strach przed ciemnością, strach przed pójściem do szpitala, tęsknota za rodzicami, smutek po stracie ukochanego zwierzątka, strach przed samodzielnym powrotem do szkoły, problemy z nawiązaniem przyjaźni. Jak pomóc dziecku w trudnych dla niego chwilach? Nie zawsze wystarczą rozmowy. Dziecko wcale nie musi chcieć nas słuchać, w dodatku przejęte swoim problemem może traktować nasze rady jako czcze gadanie:) Inaczej sprawa wygląda, gdy dziecko może utożsamić się z bohaterem bajki.


Wierzę w dobry wpływ bajek terapeutycznych i uważam, że są świetną pomocą dla każdego rodzica i jego pociechy. Polecam ,,Bajki terapeutyczne", których autorką jest Hanna Szaga ze względu na prosty, łatwy do odnalezienia morał, który dziecko bez problemu może zrozumieć i wcielić w życie. Tematyka bajek jest uniwersalna dzięki czemu książka przyda się w każdym domu w którym są dzieci.


2 komentarze:

  1. Ciekawa jestem tych bajek, chętnie poczytałabym synowi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałyśmy jakiś czas temu inną recenzję tej książki. Postaramy się ją kupić w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszelkie formy aktywności na moim blogu. Każdy szczery komentarz daje mi mnóstwo siły i całą masę radości!