środa, 20 maja 2015

Naturalna Pani Domu. Sprzątaj: Ekologicznie, tanio i bez wysiłku.

Naturalna Pani Domu. Sprzątaj: Ekologicznie, tanio i bez wysiłku.
Karyn Siegel-Maier

W swojej biblioteczce mam książkę, która z pewnością ma już swoją dość długą historię. O ile się nie mylę należała kiedyś do mojej Babci. Niestety (a może "stety") widać na niej wyraźne ślady użytkowania a jej język nie do końca mi odpowiada. Jest to książka, w której znajdują się różne naturalne porady związane z gospodarstwem domowym. Książkę mogę już odłożyć do lamusa bo znalazłam dla niej godny zamiennik. Kusząca piękną okładką książka Karyn Siegel-Maier "Naturalna Pani Domu" to zbiór 150 sposób na ekologiczne, tanie i łatwe sprzątnie. Z racji, że świadomość Polaków na temat ochrony środowiska wciąż rośnie a gotowe ekologiczne środki czystości są stosunkowo drogie myślę, że ta pozycja powinna Was zainteresować.
Książka podzielona jest na 11 rozdziałów, dzięki czemu łatwo mi się jest w niej odnaleźć. Mój ulubiony rozdział to  "Oczyszczanie powietrza". Jestem bardzo nakręcona na różnego rodzaju zapachowe świece, woski, woreczki i inne pachnidła odświeżające mieszkanie czy też różne obiekty użytkowe i muszę przyznać, że sposoby zawarte w tej książce spełniły moje oczekiwania. Znalazłam w nim 16 różnych pomysłów na samodzielne stworzenie potpourri. Zazwyczaj również kupowałam gotowe mgiełki, które w składzie miały mnóstwo chemii i musiałam uważać aby używać ich bardzo oszczędnie, bo w przeciwnym wypadku mimo pasującego mi zapachu "odświeżanie" kończyło się bólem głowy. Nie miałam pojęcia, że można w prosty sposób i za niewielkie pieniądze samodzielnie przygotować pachnące mgiełki do odświeżania. W książce znajdziemy zaledwie kilka świetnych sugestii ziołowych kompozycji zapachowych, które możemy użyć przy produkcji własnej mgiełki, autorka zostawia dużą przestań dla naszych własnych pomysłów, więc możemy dowolnie łączyć aromaty według gustu i potrzeb.


Oprócz moich ulubionych produktów do odświeżania powietrza znajdziemy oczywiście mnóstwo innych sposób na naturalne sprzątanie. Pierwszy rozdział skupiony jest na ukazaniu zalet korzystania z ekologicznych produktów, ale nie tylko. Bardzo podoba mi się gotowa listą olejków eterycznych oraz innych składników najczęściej używanych w przepisach z książki, czyli takie must have na początek oraz porady dotyczące zbierania i suszenia ziół. Świetna jest również tabelka w której znajdziemy nazwy ziół wraz z ich właściwościami. Kolejne rozdziały to już odpowiednio podzielony zbiór przepisów do wykorzystania w kuchni i łazience a także przy praniu, pielęgnacji drewna, czyszczeniu metali, ścian, podłóg, oczyszczaniu powietrza czy też przy porządkach w garażu, piwnicy, ogrodzie na podwórku i w gabinecie.Mogłabym o tej książce jeszcze tak pisać i pisać, ale myślę, że będzie lepiej jak zapoznacie się z nią same. Dla mnie to absolutny hit wydawnictwa Vital i książką po którą w ostatnim czasie sięgam najczęściej lub prawie najczęściej, bo w moje ręce wpada ostatnio bardzo często również inna książka o której napiszę trochę później.2 komentarze:

  1. Chętnie bym przeczytała taką książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Za bardzo nas nie ciągnie do tej książki, ale cieszymy się, że Ty jesteś zadowolona.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszelkie formy aktywności na moim blogu. Każdy szczery komentarz daje mi mnóstwo siły i całą masę radości!